Ako vybrať vodácke vrecia?

Ako vodáci sa pravidelne ocitáme v situácii, keď potrebujeme chrániť svoje veci pred vodou, alebo oddeliť suché veci od mokrej výbavy. K tomuto účelu slúžia tzv. vodácke vaky (lodné vaky, loďáčky).

Ako vodáci sa pravidelne ocitáme v situácii, keď potrebujeme chrániť svoje veci pred vodou, alebo oddeliť suché veci od mokrej výbavy. K tomuto účelu slúžia tzv. vodácke vaky (lodné vaky, loďáčky).

Doba čítania 5 min.
Oldřich, redakcia Heureka.sk

Materiály

Na výrobu vakov sa ako základný materiál používajú spravidla rôzne druhy nylonových tkanín, vodeodolnosť potom zabezpečuje záter (polyuretánový, TPU, PVC a pod.). Záter môže byť použitý na jednej strane tkaniny, alebo môže byť obojstranný. Všetky používané materiály sú ohybné a poddajné i pri veľmi nízkych teplotách. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči oderu. Často používanými materiálmi sú napríklad Cortex (hrubá tkanina s jednostranným záterom, vysoko odolná voči oderu), Polymar (materiál s obojstranným záterom, často sa používa na dno alebo chrbtovú časť vaku v kombinácii s Cortexom, alebo sa z neho vyrábajú aj kompletné vaky) alebo Plastel (obojstraný záter, ktorý je robustný, vodotesný a ľahko umývateľný). Na výrobu transparentných lodných vakov sa používa pevná, priehľadná, mriežkou vystužená PVC fólia. Výhodou transparentných vakov je, že ihneď vidíte ich obsah a ušetríte si dlhé hľadanie.

Vodotesnosť, uzatváranie vakov

Pri výrobe vodáckych vakov sú použité rôzne technologické postupy. Vaky sú buď šité so švami prelepenými špeciálnou páskou  pre dosiahnutie vodotesnosti alebo sa používa technológia tzv. vysokofrekvenčného zvárania, ktorá zaručuje 100 % vodotesnosť. Najčastejším spôsobom uzatvárania vakov je plastová lišta na hornom okraji vaku, cez ktorú sa uzáver niekoľkokrát pretočí a zabezpečí prackou. Niekedy býva lišta navyše podšitá suchým zipsom pre tesnejšie uzatváranie a vybavená tzv „D“-krúžkami, ktoré potom môžete zabezpečiť lankom alebo karabinkou proti náhodnému otvoreniu či pripevniť o loď. U špeciálnych lodných vakov (napr. na elektroniku) sa používajú sofistikovanejšie spôsoby uzatvárania – magnet, plastové lišty zapadajúce do seba so špeciálnym zámkom a pod.

Veľkosti a tvary vakov

Menej ako 13 l

13 l a viac

25 l a viac

40 l a viac

70 l a viac

Najčastejšie používaným tvarom pre lodné vaky je valec s otvorom na užšej strane, užší otvor zabezpečuje dobrú ochranu proti prenikaniu vody. Vyrábajú sa v rozličných veľkostiach od objemu 1 l až po 100 alebo aj 120 litrové. Litrový až trojlitrový loďáčik poslúži skutočne len ako príručný (napr. doklady, cigarety, telefón), do 20 litrového zbalíte už aj náhradné tričko či bunu, do 60 litrového sa pohodlne zbalíte na jedno-dvojdennú akciu, 100l poslúži už aj na týždennú dovolenku na vode. Na trhu sú už aj predĺžené užšie vaky na veci príslušného tvaru – napr. na spacáky, karimatky či stany.

Vaky väčších objemov (zhruba od 40l) sa z dôvodu jednoduchšieho transportu často vyrábajú s ramennými popruhmi. Popruhy môžu byť  jednoduché, na hornej strane napevno prišité, dole s prackou umožňujúcou nastavenie dĺžky popruhu; alebo tzv. „trekové“ vaky, kde sú ramenné popruhy podobne ako na ruksaku doplnené aj hrudným a bederným popruhom a umožňujú tak pohodlný transport aj na väčšie vzdialenosti. Zaujímavou formou sú tiež odopínacie popruhy, ktoré sa k vaku na oboch stranách pripájajú cez krúžok a pracku – tento typ vakov dobre využijete pri turistických plavbách v kanoe, kde by nosný systém v lodi mohol prekážať ale zároveň potrebujete občas veci prenášať aj na vlastnom chrbte.

Ďalšími veľmi používanými vakmi sú expedičné tašky alebo tzv. „jazvečíci“. Ide o vaky v tvare športovej tašky alebo opäť o valcovité vaky, ktoré ale majú otvor na širšej strane. Spravidla sú opatrené dvoma kratšími popruhmi na nosenie v ruke (núdzovo aj na chrbte), ktoré často zároveň slúžia na poistenie uzáveru vaku. Niektoré tašky majú aj jeden dlhý popruh na nosenie cez plece. Tieto typy vakov nie sú úplne vhodné na ochranu suchých vecí pri plavbe v lodi, pretože široký otvor je náchylnejší na samovoľné pootvorenie. Sú určené skôr na transport na brehu (aby ste cestou z lodenice nezanechávali mokrú stopu ako vodník, nenamočili kufor auta alebo aj na ochranu suchých vecí napr. na vodáckom zájazde, kde sa do jedného batožinového priestoru autobusu často spoločne ukladajú civilné i vodácke veci a trebárs aj nočným dažďom premočený stan) Výhodou tašiek je práve široký otvor, vďaka ktorému je orientácia vo vaku pohodlnejšia a jednoduchšie nájdete všetko, čo potrebujete.

K menej typickým tvarom potom patria rôzne kónické, cylindrické vaky tvarované do špičiek lodí. Používajú sa predovšetkým pri expedičnom pádlovaní, keď vak vyplní celú špicu turistického kajaku. Občas bývajú aj čiastočne nafukovacie a spájajú potom funkciu lodného vaku a vaku zabezpečujúceho „nepotopiteľnosť“ lode pri prevrátení.

V poslednom období sa na trhu objavili tiež extrémne tenké vaky z ľahkej nylonovej tkaniny s jednostranným záterom. Sú ideálne pre všetkých, ktorí potrebujú ušetriť priestor, či znížiť hmotnosť nákladu (expedičné pádlovanie či už na mori alebo na riekach).

Samostatnou kapitolou vodáckych vakov sú potom špeciálne obaly na mapy, elektroniku a pod. Pri putovaní v kanoe sú využiteľné aj plastové súdky (objemy od 3 do 60 l)

Starostlivosť o vaky

V starostlivosti o vaky by sme sa mali vyvarovať vysokým teplotám a používaniu chemických prípravkov. Vak je potrebné po každom použití vysušiť voľne zavesený na vzduchu mimo priameho slnka alebo zdroja tepla. Pri znečistení používame mydlový roztok a kefku. Rozhodne neperieme v práčke.